»

Led 26

Historie Orla v Hulíně, 26. ledna 2012

V průběhu roku 2011 se podařilo orelské organizaci v Hulíně získat unikátní filmové záběry, které zachycují předválečné události v Hulíně. Film byl nalezen novým majitelem jednoho starého domu v Jihlavě, kde v zaprášené bedně ležely několik desetiletí. Po kvalitní digitalizaci nalezených snímků a po konzultacích s pamětníky jsme usoudili, že autorem filmů je P. František Podivínský, hulínský katecheta, který v Hulíně působil od roku 1893 do r. 1945, kdy zemřel. O tyto filmy a o jiné fotografie z našeho orelského archivu jsme se rozhodli podělit.
Pamětníci a ostatní zájemci o hulínskou historii, kterých se sešlo 26. ledna 2012 v hulínské knihovně přes padesát, mohli shlédnout tento „poklad“. Snímky obsahují záběry z orelského župního sletu v Hulíně z roku 1938, ale také záběry z Břestu či Kroměříže. Po podrobném výkladu týkajícím se filmů následovalo představení historických fotografií, které se nám podařilo získat od našich příznivců a pamětníků. Jedná se zejména o fotografie z divadelních představení, které Orel v Orlovně (dnešním kulturním klubu) hrával nebo o snímky z ostře sledovaného pohřbu P. Vojtěcha Rygála, který byl komunisty zavražděn při přechodu státní hranice v březnu 1948.
Beseda v knihovně byla zajímavá, jak pro přednášející, tak pro hosty. Činnost Orla byla mezi válkami a před rokem 1948 v Hulíně více než bohatá. Mnozí na fotografiích i filmech našli buď sebe, nebo své maminky, tatínky a dědečky. Organizátory tento zájem mile překvapil a pokud bude dostatek nových materiálů, je jisté, že podobná beseda neproběhla naposledy.

Video z besedy lze shlédnout na adrese http://www.youtube.com/watch?v=dwtbxMSBEDw&feature=channel

Napsat komentář