↑ Return to Historie

Období předválečné

  • Díky nedávno objeveným filmovým snímkům z let 1936-1938 můžeme nahlédnout do života našich předků, také prostřednictvím pohyblivých obrázků.

Na čtyřech páscích 8mm filmu jsou zachyceny tyto události:

1. Film – 1. května v Hulíně, Požár u pana Slováka na dvorečku, Lidový den v Uherském Hradišti, kroje, svatba Šerdická, Zveřejněné cvičení Orla v Hulíně.

2. Film – Události roku 1937 – Milovice, Břest, Pan president Edvard Beneš v Uherském Hradišti, Kněz Antonín Štaffa v Boršicích (jubileum 50 let kněžství), Nuncius na sv. Hostýně.

3. Film – Župní slet Orla v Hulíně 1938

4. Film – Župní slet Orelstva v Kroměříži 23. 6. 1936

Snímky jsme nechali profesionálně zdigitalizovat a nyní i vy máte možnost nahlédnout do života našich babiček a dědečků. Stačí kliknout na obec či region, který vás zajímá.

Břest        Boršice        Hulín        Kroměříž        Slovácko        Svatý Hostýn

________________________________________________________________

  • Vznik jednoty, první nesmělé krůčky a také úspěšné meziválečného období podrobně zachycuje dobová brožurka 25 let Orla 1909-1934.

 

________________________________________________________________

  • K neodmyslitelným postavám spjatým s organizací Orel patří bezesporu hulínský rodák P. Vojtěch Rygal. Nedlouhý, ale plodný život holešovského kněze, katechety, orelského nadšence a všestranného sportovce je zachycen v textu na wikipedii. Pamětníci si jistě také vzpomenou na titulní stranu květnového čísla zpravodaje Hulíňan z roku 1998, kde se vzpomíná na osudný Velký pátek roku 1948.